alacsony vércukorszint1_2

Az alacsony vércukorszint tünetei és kezelése

Mit szükséges tudni az alacsony vércukorszintről?

Az alacsony vércukorszint sok embert érint napi szinten. Nem csak olyan értelemben, hogy az egyes diéták vagy étkezési szokások miatt a vércukorszint ingadozik és alacsonyabb értéket vesz fel, egyesek számára ez a probléma kóros, és a mindennapi életet nehezíti meg. Most ezekről az emberekről szeretnénk elsősorban beszélni, hogy ők milyen tüneteket észlelnek magukon, mikor érdemes elmenni orvoshoz, és egyáltalán milyen kezelési lehetőségek jöhetnek szóba. 

Mi az alacsony vércukorszint és milyen tünetei vannak?

Alacsony vércukorszintről akkor beszélhetünk, ha a vércukorszint 3,9 mmol/l alá esik. Más néven a hipoglikémiának is nevezzük ezt az állapotot, azonban kórossá csak akkor válik, ha megfelelő étkezési szokások és életmód mellett is problémát jelent ez a lehetőség. Ilyenkor azzal a problémával szembesül az ember, hogy a vérben keringő cukormennyiséget a szövetek nagyobb mennyiségben, gyorsabb ütemben veszik fel a szövetek, mint ahogy az normális lenne, ennek pedig egészen biztosan áll valami a hátterében, amit mindenképpen meg kell vizsgáltatnia az embernek. Viszont nem kell megijedni, a kezelés általában könnyen megvalósítható. 

alacsony vércukorszint1_1 (1)

Milyen tünetekkel is jár az alacsony vércukorszint, hogyan ismerhetjük fel? Mindenki került már ilyen állapotba, úgyhogy nem lesz nehéz megtalálni a jeleket. Mikor néhány órája nem ettünk, de megerőltető fizikai munkát végeztünk vagy sokat sétáltunk a kiránduláson a napon, egy idő után elkezdjük magunkat furcsán érezni, mintha a testünk hirtelen nehezebb lenne a megszokottnál. Nehézkessé válik ilyenkor igazán koncentrálni valamire, nehéz megragadni a dolgok lényegét. Általában fejfájással, egy idő után szédüléssel is jár. Gyengének érezzük magunkat, a térdünk alig tartja a testünket, esetleg még émelygés is előfordulhat. Ezután, ha huzamosabb ideig nem jut a szervezet valamilyen módon cukorhoz, akkor előfordulhat ájulás, sőt remegéssel járó roham is, ezért ha magunkon vagy másokon tapasztaljuk a jeleket, mindenképpen álljunk meg egy kicsit, és igyunk egy gyümölcslevet vagy együnk egy kis gumicukrot. 

Ahogy azt már említettem, ezeket a jeleket mindenki tapasztalta magán már komolyabb vagy kevésbé komoly formában. Ez teljesen normális, hiszen a szervezetünk folyamatosan használja fel a cukrokat a vérből, viszont ha állandósult problémát jelent és megnehezíti az ember életét akkor is, amikor rendesen étkezik, ott valami fel nem fedezett problémáról lehet szó. Ha meg szeretnénk nézetni magunkat, ez a csomag az egyik legjobb hozzá a piacon: https://www.synlab.hu/termek/cukor-kontroll-csomag

Milyen okai vannak az alacsony vércukorszintnek? 

Az alacsony vércukorszintnek számos oka lehet, melyek közül némelyik teljesen ártalmatlan, mást azonban sürgősen kezelni szükséges. Ilyen lehet például, ha a cukorbeteg személy nem megfelelően használja az inzulint, és az nem állandónak tekinthető és megfelelő vércukorszintet eredményez. Egyes gyógyszerek alkalmazása is képes felborítani a vércukorszintet, sőt még a napi mozgásformánk is nagyban befolyásolja azt. Nem is beszélve az alkohol fogyasztásáról, és bizony akkor is vigyázni kell vele, amikor hasmenéssel vagy hányással járó betegségeket kap el az ember. 

Mi a megoldás az alacsony vércukorszintre? 

Az alacsony vércukorszint szerencsére a legtöbb esetben könnyen kezelhető problémának minősül. Magától viszont sosem fog helyrejönni, mindenképpen fogyasztanunk kell valamilyen élelmiszert, vagy gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Ha érezzük a tüneteket, igyunk meg egy pohár kólát, gyümölcslevet vagy tejet, majd várjunk 15 percet, hogy a szervezetünk a vérbe juttassa a cukrokat. Ilyenkor érdemes leülni egy kicsit pihenni. Ha van lehetőség a vércukorszint megmérésére, akkor természetesen az ételek fogyasztása előtt is érdemes megbizonyosodni arról, hogy valóban ez a probléma, majd a 15 lejárta után megismételni a műveletet. 

alacsony vércukorszint1_3

Hogyha a probléma gyakran jelentkezik, vagy túlságosan kényelmetlen a mindennapokban, akkor mindenképpen érdemes elmenni vele orvoshoz. Talán a kezdődő cukorbetegség vagy daganatos megbetegedés előjele is lehet az állapot, ezért mindenképpen érdemes a háziorvosnak jelezni a problémát, vagy saját kézbe is vehetjük az ügyet, és felkereshetünk egy magánellátót, ahol azonnali mintavételt, és gyors eredményeket kaphatunk. Így rövid várakozási idő alatt megkaphatjuk a választ a kérdéseinkre, és nem kell heteken át azon izgulni, hogy vajon valamilyen komoly probléma áll-e a háttérben vagy sem. Én ezért mindenképpen tudom ajánlani az utóbbi lehetőséget. 

Összességében ennyit szerettem volna a témával kapcsolatban megosztani. Ez a probléma nem gyerekjáték, és komoly betegségek is állhatnak hátterében, így ha megfelelő étkezési szokások mellett is tapasztaljuk, és nincs más egyéb körülmény, mondjuk testedzés vagy időjárási változás a háttérben, akkor érdemes elmenni vele orvoshoz. A vizsgálat gyors és gyakorlatilag fájdalommentes, ezért az embernek igazán nincs mitől tartania ezzel kapcsolatban. Én mindenkinek ajánlani tudom a kivizsgálás elvégeztetését a biztonság kedvéért, így nem kell a következményektől tartanunk.